duminică, 28 septembrie 2008

Rossi, campion!

Si a ajuns si la al 8-lea titlu din cariera. Valentino Rossi a rupt ghinionul ultimilor ani si a devenit iar campion mondial la MotoGP. A castigat MP al Japoniei, la Motegi si a inlaturat orice dubiu. Dupa 2 ani de chinuri, in care a fost ba invins de adversari, ba cu sufletul speriat de fiscul italian, Vale s-a linistit si a calcat tot ce i-a iesit in cale. La Motegi a fost a opta victorie a sezonului. A adunat pana acum 312 puncte, cu 92 mai multe decat Casey Stoner. "Este o senzatie speciala. Alaturi de titlul din 2004, acesta este cel mai frumos. Mi-am regasit linistea, iar echipa a fost fantastica. Impreuna am construit acest titlu. Si ce mult imi lipsea senzatia de campion mondial. Infrangerile din anii trecuti m-au invatat multe, m-au facut si mai puternic", a spus Rossi la final. Valentino este campionul ideal. Face curse incredibile, pe care le imbraca intr-un spectacol fantastic. Bucuria de pe circuit, zambetul mare de copil de pe podium, imaginea unui sportiv impecabil. Care a ajuns atat de sus. Probabil nu-l va ajunge pe Giacomo Agostini, cel care are 15 titluri in cariera, dar este la doar un titlu de locul 3 in clasamentul all-time al campionilor mondiali. Iar la anul, Rossi pare, dupa atata timp, favorit.